100 km na 100-lecie PAŃSTWA POLSKIEGO

16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wystosował do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz rządów: brytyjskiego, francuskiego, włoskiego, japońskiego i niemieckiego oraz do rządów wszystkich państw uczestniczących w wojnie i neutralnych telegram, w którym poinformował o istnieniu Państwa Polskiego. Depesza została wysłana drogą radiową z aparatu w Cytadeli Warszawskiej, zaraz po opuszczeniu jej przez oddziały niemieckie.
„Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie 
wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej”.
Józef Piłsudski
 
16 listopada 2018 – 100 lat później……
W Naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie. Pobiegliśmy …… – 100 km. W 
wydarzeniu brała udział cała szkoła – uczniowie , nauczyciele , pracownicy obsługi , rodzice – słowem Wszyscy. Zasady były proste – bieg miał charakter sztafety na trasie wytyczonej na sali gimnastycznej , biegamy bez przerwy z wielką flagą Biało – Czerwoną , która wyznaczała dystans – łącznie do pokonania było ponad 2000 okrążeń ! I DALIŚMY RADĘ !!! Sztafeta rozpoczęła się o godzinie 8 , w samo południe osiągnęliśmy cel!!

Wydarzenie było niezwykłe jeszcze z jednego powodu- pokazało jak Bardzo Kochamy Polskę – pomimo upływu sił , zmęczenia , chwil słabości – myśl ,że robimy to Dla Polski powodowała dodatkową energię ! Nieprzerwanie , przez niemal 4 godziny biegliśmy……Poczucie Wspólnoty , Patriotyzm powodował , że dystans malał i malał….Finał Naszej sztafety uświetnił osobiście Pan Burmistrz , który wraz z Panią Dyrektor przebiegli ostatnie 2 okrążenia. Wszyscy mamy poczucie , że uczestniczyliśmy w czymś WIELKIM !
NIECH ŻYJE POLSKA!!!!

Galeria: Sportowy Wojnicz

Dodaj komentarz