W Wiejskim Domu Kultury w Grabnie odbył się turniej szachowy „O Złota Wieżę”. W tym roku była to już 59 edycja tej, kiedyś najbardziej masowej imprezy szachowej w Polsce.
Do Grabna przyjechało 10 drużyn. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim. Drużyny zgodnie z regulaminem „Złotej Wieży” składały się z czterech szachistów (dwóch seniorów, jednego juniora i jednej zawodniczki).
Najlepsze drużyny awansowały do etapu wojewódzkiego „Złotej Wieży”. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale, nagrody rzeczowe i dyplomy. Dla najmłodszych zawodników zostały dodatkowo przygotowane pamiątkowe medale i dyplomy. Turniej prowadził i sędziował Wiesław Kasperek.
A oto wyniki końcowe:
1.KANA Tarnów 11 pkt (17.5)
2.GAMBIT Tarnowiec 9 pkt (16)
3.MOSiR Tuchów 8 pkt (17.5)
4.LELIWA Tarnów 8 pkt (14.5)
5.Strusinianka 6 pkt (13.5)
7.Gosprzydowa 5 pkt (10)
8.TARNOWIACY Tarnów 5 pkt (9)
9.Wojnicz II 2 pkt (7)
10.Wojnicz I 0 pkt (2)
Organizatorzy i sponsorzy: Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, Gminny Ośrodek Kultury w Wojniczu – Lucjan Hajdo, Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, Starostwo Powiatowe i Paweł Smoleń, LKS „Spółdzielca” Grabno. Podziękowania dla Piekarni „Sokołowski”, Decathlon Tarnów.
GALERIA: Sportowy Wojnicz
Krótka historia:
Jest jednym z najstarszych turniejów szachowych w Polsce i w Europie. Inicjatorem powołania „Złotej Wieży” — imprezy sportowej dla młodzieży wiejskiej i z małych miast zrzeszonych w LZS byli dwaj dziennikarze: Romuald Frey i Michał Kierczyński.
W złotych latach, „Złotej Wieży” patronowało Ministerstwo Kultury i Sztuki, co otworzyło szachistom wiejskim sale i komnaty wielu najpiękniejszych zamków i pałaców w kraju.
Przez wiele lat imprezie patronował „Dziennik Ludowy”. W pierwszym turnieju, który odbył się na przełomie 1958/59 roku wystartowało 6793 drużyn, a uczestników było 20379. Puchar ufundowany przez redakcję „Dziennika Ludowego”. zdobył wtedy powiat cieszyński.
W 1967 roku, Polski Związek Szachowy wprowadził turniej „Złotej Wieży”. do swojego kalendarza imprez sportowych.
IX turniej, w 1967 roku zorganizował Malbork — odbył się w sali rycerskiej na zamku, a w innych komnatach zamkowych rozgrywano imprezy towarzyszące, takie jak turnieje błyskawiczne, konkursy, seanse gry jednoczesnej. Ale największy podziw wzbudziło starannie i efektownie przygotowane widowisko „żywych szachów”. Na wielkim dziedzińcu zamkowym zmierzyły się raz jeszcze wojska Władysława Jagiełły z rycerzami w białych płaszczach z czarnymi krzyżami.
Od XIV turnieju (1972), który odbył się w Cieszynie, „Złota Wieża” stała się imprezą międzynarodową. Do finału indywidualnego zaproszono szachistów z Czechosłowacji, którzy w swoim kraju od sześciu lat walczyli o… Srebrną Wieżę.
Jednym z najlepiej zorganizowanych finałów był ten z 1974 roku w Płocku. Grano w salach zamku Książąt Mazowieckich.
XX jubileuszowy turniej (1978) przeprowadzono w pałacu w Wilanowie. Wśród imprez towarzyszących nowością był turniej warcabowy na 100–polowej planszy, a temat „żywych szachów” — to oczywiście Jan III Sobieski pod Wiedniem.
XL (40) Jubileuszowy finał rozegrano w pałacu w Koszęcinie — siedzibie zespołu „Śląsk”. Wygrała drużyna LKS Rolnik Róża (d. woj. tarnowskie).
L (50) Jubileuszowy turniej odbył się w Pułtusku 30 czerwca 2008 roku, startowało 16 drużyn.
Źródło: http://www.lzs.pl
Zwycięzcy turnieju o „Złotą Wieżę” 1959-2016.pdf