W Wojniczu pobiegli Tropem Wilczym

Ponad 50 zawodników pobiegło 3 marca, na dwóch dystansach biegu będącego hołdem pamięci dla Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym”. W tym roku biegacze mieli do wyboru dwa dystanse o długości 1963 m i 5 kilometrów.

Całe uroczystości rozpoczęły się dwa dni wcześniej, 1 marca obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Wojniczu na cmentarzu komunalnym Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej przygotowało lekcje historii przy grobach wojnickich żołnierzy wyklętych.

Początek atrakcji sportowych zaplanowaliśmy na godzinę 12:00 – wtedy swoją rywalizację rozpoczęli uczestnicy biegu na 1963 metry. W liczbie ponad 30 zawodników wyruszyli na trasę wytyczoną po Parku Miejskim, przy ZSLiT oraz ul. Rolniczej. Większość zawodników to

uczniowie Szkoły Podstawowej z Wojnicza oraz sekcji kolarskiej Movimento z Wojnicza – biegli z nimi także reprezentanci miejscowości gminnych z: Sukmania, Łukanowic, Ispu, Biadolin Radłowskich, Wielkiej Wsi, Rutki, Łoponia, Milówki, Dębiny Zakrzowskiej, Więckowic, Zakrzowa, oraz z poza gminy: Tarnowa i Dębna. Niedługo po tym, jak ostatni zawodnicy biegu na 1963 metry przekroczyli linię mety, rozpoczął się bieg główny na dystansie 5 km. Wzięło w nim udział niemal 20 osób w różnym wieku, które oprócz zainteresowania historią łączy sportowa pasja. Wszyscy uczestnicy chwalili przygotowanie trasy, choć była bardzo wymagająca i miejscami niebezpieczna, śnieg, lód i minus 15 stopni robiło wrażenie. Ale nie chodziło o miejsce i czas, nie były to odpowiednie warunki do pobijania swoich życiówek, tylko o uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali szereg upominków – koszulki, pamiątkowe medale, baton, sok oraz pamiątkowy dyplom uczestnictwa. W ceremonii wręczania sprawnie i szybko uczestniczyli Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jarosław Bujak. Na nudę nie mogli narzekać także widzowie zgromadzeni przy mecie biegu. Na wszystkich czekał gorący bufet /kawa, herbata/.

Organizator Gminny Ośrodek Kultury i Sportowy Wojnicz podkreśla, że wszystko wskazuje na to, że podobna akcja zostanie zorganizowana także w marcu przyszłego roku. Oznacza to, że Wojnicz na stałe dołączył do grona polskich miast, które celebrują dzień 1 marca.

Podziękowania dla: Magdaleny Sakowskiej, Marcina Bialika, Agnieszki Kapek – dyrektor ZSLiT, Dominiki Zając – Młodzieżowa Rada Miejska, Oskar Zagrodnik, Kamila Sokołowska, Paweł Nadolnik, Mateusz Stolarz – Wolontariat UKS Wielka Wieś i innym.

Galeria: Sportowy Wojnicz

Dodaj komentarz