Odbywającym się już po raz piąty w Wojniczu imprezom sportowym spod szyldu Kellys Cyklokarpaty, towarzyszył w tym roku również Rodzinny Rajd Rowerowy, stanowiący część projektu promującego aktywne spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych. Seria wydarzeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym organizowanych w ramach Rodzinnych Rajdów Rowerowych, jest realizowana z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała oraz dzięki wsparciu ze strony województwa małopolskiego. Przedsięwzięcie to stanowiło także element kampanii społeczno-promocyjnej pod hasłem Małopolska na rowery.
Celem Rodzinnych Rajdów Rowerowych, jak również wspomnianej wyżej kampanii realizowanej przez województwo małopolskie, jest promocja zdrowego trybu życia, aktywnego odpoczynku i turystyki rowerowej. Organizowanie tego rodzaju wydarzeń ma zachęcać mieszkańców województwa do sportowego – i rodzinnego – sposobu spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, stanowiącego pełnowartościową alternatywę dla dominujących w codziennym życiu technologii cyfrowych. Rajd przeprowadzony 16 lipca w Wojniczu był jeden z dziewięciu wyścigów odbywających się w 2017 r. w ramach tego projektu. Trasy, z którymi mierzyli się uczestnicy zawodów, uzależnione były od ich wieku i możliwości fizycznych, stąd wyodrębnione poprzez wzrastający poziom trudności kategorie: Mini/Small dla dzieci i osób początkujących, Midi/Medium dla średniozaawansowanych oraz najbardziej wymagająca – Maxi/Large.
Dla wszystkich uczestników rajdu przygotowano pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody, które zostały następnie wręczone przed namiotem ze stoiskiem Województwa Małopolskiego, promującym kampanię Małopolska na rowery przez Burmistrza Wojnicza pana Tadeusza Bąka. Specjalne wyróżnienia w postaci pucharów, medali i upominków przyznano także najstarszemu uczestnikowi zawodów, najmłodszemu – którym okazał się mały Adaś oraz najliczniejszej rodzinie biorącej udział w rajdzie – państwu Pabianom.
Podczas uroczystej dekoracji laureatów Rodzinnego Rajdu Rowerowego ogłoszeni zostali również zwycięzcy rowerowego toru przeszkód – atrakcji dla dzieci zorganizowanej przez funkcjonariuszy Policji, towarzyszącej innym kolarskim wydarzeniom mającym miejsce 16 lipca w Wojniczu. Najsprawniejszymi rowerzystami, a zatem i zdobywcami nagród, okazali się być kolejno: Antek Jarząbek, Jakub Pawłowski i Aleksandra Marchuć.
Red. Monika Sacha